Leica Gallery Prague | Fotodepo.cz

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie s široce pojatou koncepcí, její výstavní program je postaven na prezentaci toho nejlepšího, co světová fotografická scéna nabízí.

Leica Gallery Prague, o.p.s. - nezisková organizace

Koncepce galerie:

  • prezentovat nejlepší fotografy světa ve srovnání s českými
  • prezentace českých autorů v zahraničí
  • pořádání workshopů, seminářů a přednášek
  • pořádání výstav na závažná společenská témata (výukové programy pro děti a mládež)
  • zapojení občanů do tvorby
  • pomoc fotografům seniorům
  • výstavy ve veřejném prostoru

LGP je fotografická galerie s široce pojatou koncepcí, její výstavní program je postaven na prezentaci toho nejlepšího, co světová fotografická scéna nabízí. Jako obecně prospěšná společnost se galerie svým programen dotýká závažných společenských témat a skrze kulturní prožitky pomáhá lidem v orientaci v současném světě.

Za poměrně krátkou dobu si galerie získala renomé a respekt doma i v zahraničí, programová nabídka má kladný ohlas u odborné i laické veřejnosti a v roce 2003 byla fotografická galerie LGP, o.p.s. nejnavštěvovanější českou galerií.

Po prezentaci výstavy Exodus v pražském Mánesu, získala galerie velké prostory na Pražském hradě. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu prezentovala galerie autory jako Mary Ellen Mark, Elliott Erwitt, Anton Corbijn, Helmut Newton a řadu českých autorů.

Galerie hledá stále nové nevyšlapané cesty jak uvádět výstavy, aby jejich vyznění bylo co nejúčinnější a oslovily v co nejširším měřítku ty, jimž jsou určeny. Po ztrátě prostor na Pražském hradě obohatila LGP nabídku kulturní scény o neobvykle pojatou výstavní prezentaci. Lidé nemuseli vážit cestu za uměním, výstava nainstalovaná do speciálně upravených vagónů přijížděla až za lidmi. Výstava Workers, předního světového fotografa Sebastiaa Salgada se jako neobvyklá galerie zastavila v roce 2005 na nádražích 12 českých a 11 slovenských měst. Projekt se stal nejnavštěvovanější výstavou roku. Následovala výstava Portréty od Antonína Kratochvíla v roce 2006 a poslední galerie ve vlaku vyjela s výstavou Wima a Donáty Wenders v roce 2006. Galerii ve vlaku navštívilo dohromady přes 150 000 návštěvníků.

Leica galerie je vnímána jako samostatné neziskové místo s vlastním profilem. Po účinkování na Pražském hradě se vidala za lidmi s projektem Galerie ve vlaku, s kterým navštívila 30 měst. Galerie se tak zapsala do povědomí diváků nejen celé České republiky, ale také na Slovensku a díky cílenému putování pohraničními oblastmi znají putující galerii v Rakousku, Německu a Polsku.

Od 5. května 2008 pracuje LGP opět v pevných prostorách na Praze 1, kde obnovila pravidelnou nabídku špičkového programu. Výstavní síň nabízí vše, co k světovému standardu patří. Vedle prostoru čistě výstavního funguje literární kavárna a malý museum store, který nabízí předměty k výstavám (publikace, katalogy, plakáty). Navazujeme na naše zkušenosti získané na Pražském hradě, kde sloužila prodejna také jako studovna pro studenty a profesory v oboru fotografie.

Galerie zastupuje řadu českých fotografů a prezentuje je v zahraničí. Jako jediná česká galerie se LGP zúčastnila nejvýznamějšího veletrhu současné fotografie Paris Photo v Louvru a prezentovala tam výhradně české autory. Do budoucnosti galerie plánuje další prezentace na mezinárodních veletrzích umění.

Umění ve veřejném prostoru je důležitým prvkem naší galerie. Po prezentacích výstav v nádražních halách proběhla od 17.9. do 19.10. 2008 výstava Na Můstku ve stanu od Viléma Kroppa s názvem Na Václaváku o Václaváku. Výstava zaznamenala více než 160 000 návštěvníků a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou galerie.

Vedle výstavního programu v naší galerii ve Školské ulici plánujeme prezentovat jednou ročně velký projekt. V letošním roce je to retrospektiva Roberta Vana The Platinum Colection, kerou budeme prezentovat ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábř. 250, Praha.

AdresaŠkolská 28
Praha - Staré Město
WWWwww.lgp.cz
OtevřenoPondělí - pátek / 10-20 hod
Sobota - neděle / 14-20 hod

Minulé výstavy