Andreas Feininger: That's Photography | Fotodepo.cz

Andreas Feininger: That's PhotographyVýstava Andrease Feiningera That's Photography v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) v Domu U Kamenného zvonu přináší do České republiky jednoho z klasiků fotografie. Výstava trvající do 23. října poskytuje jedinečnou příležitost se s fotografiemi Feiningera seznámit jinak než z internetu či knih.

Andreas Feininger vyrůstal v Německu, kde vystudoval architekturu. Již během studií se zajímal o fotografické médium a jeho možnosti. Fotografoval architekturu, experimentoval s různými technikami jako solarizace či basreliéf. V roce 1936 odjel do Stockholmu, zanechal architektonické praxe a plně se věnoval fotografování. V předvečer 2. světové války utekl do USA a usadil se v New Yorku, ve městě, které se mu poté stalo celoživotní inspirací. Zde pracoval nejprve jako fotograf na volné noze a později se na 20 let stal kmenovým fotografem časopisu Life.

V jeho díle jsou stěžejní dvě témata, která obšírně sleduje i pražská výstava: město New York a fotografie přírody a jeho struktur. Příroda byla pro Feiningera fascinujícím tvůrcem a designérem. V detailech travin, listů, ulit a dalších přírodních prvků je viditelný jeho zájem o formu, strukturu a texturu přírodních objektů. Stejně tak záběry New Yorku s vysokými mrakodrapy, strukturou města a panoramaty vypovídají o obdivu k spletitosti městského života. K vidění jsou na výstavě ale i Feiningerovy jiné práce, portréty, dokumentární fotografie či projekty vzniklé během práce pro časopis Life. Výstavu doplňuje několik výtisků tohoto časopisu a k vidění jsou i fotoaparáty, s nimiž Feininger pracoval.

Vedle Galerie Rudolfinum, které se rozsáhlým fotografickým výstavám věnuje pravidelně, je GHMP další velkou institucí, v jejíž moci je do Česka přivážet zajímavé a zásadní díla a osobnosti fotografie. Podle informací na webu GHMP galerie převzala do správy již několik let problémy provázený Pražský dům fotografie, který slibuje během podzimu 2011 znovuotevřít. Doufejme, že to vyjde.

Odkazy:

Andreas Feininger: Detail mušle

Detail mušle (1977)

Andreas Feininger: Silnice 66, Arizona

Silnice 66, Arizona (1953)

24. srpna 2011
Jan Tichý | provozovatel stránek Fotodepo.cz