Jaroslav Kučera: Černobílá Praha | Fotodepo.cz

Jaroslav Kučera: Černobílá PrahaVýstava fotografií Černobílá Praha 1969 – 2010 v Leica Gallery Prague prezentuje výběr z fotografické tvorby Jaroslava Kučery a jeho intimní pohled na Prahu napříč čtyřmi dekádami.

Výstava Jaroslava Kučera zapadá do jedné z dramaturgických linií galerie LGP, která se zaměřuje na propagaci české fotografie (více v rozhovoru s Mílou Dubskou, ředitelkou LGP pro Český rozhlas). Jaroslav Kučera zachycuje již od konce 60. let dění v Praze, veřejné události, shromáždění lidí i drobné a všednodenní okamžiky. Fotografie jsou doplněny kromě datace i krátkým autorským komentářem přibližující pozadí zachycené scény. Několik fotografií je dokonce z roku 2010.

Výběr fotografií se může zdát téměř nahodilý. Soubor, aby působil uceleněji, by si zasloužil mnohem větší rozsah než výstavní prostory LGP umožňují. Vedle sebe stojí události veřejného charakteru od Palachova pohřbu po vojenskou přehlídku z roku 1985 a zcela soukromé, téměř anonymní momentky z ulic. Návštěvník výstavy může mít pocit, jakoby se procházel vzpomínkami autora, kde se mísí veřejné a soukromé, vřava režimních i protirežimních demonstrací s nočním hospodským životem a portréty lidí na okraji společnosti. Vzpomínkami ale spíše snovými, kde vystupují události a tváře bez jasného klíče a souvislostí.

Pokud rádi bloumáte zákoutími Prahy, jejími nočními ulicemi a díváte se do tváří neznámých lidí, určitě budete uneseni černobílou poetikou Kučerových snímků.

Jaroslav Kučera: Bufet Koruna, 1972

Bufet Koruna (1972)

21. prosince 2010
Jan Tichý | provozovatel stránek Fotodepo.cz