Malá encyklopedie fotografie | Fotodepo.cz

Malá encyklopedie fotografieÚtlá knížka Fotografie z edice Malá encyklopedie Willfrieda Baatze, která vyšla česky v roce 2004, podává stručný a ucelený pohled na dějiny fotografie od samých počátků po současnost.

Jedná se rozsahem i velikostí o velmi malou publikaci mající kolem 200 stran a téměř kapesního formátu. Tím jsou do určité míry dány její klady a zápory. Čtenáři velmi dobře poslouží buď jako vstup do dějin fotografie anebo pro připomenutí a uspořádání hlavních tendencí a osobností. Nicméně nelze zde očekávat hlubší analýzy a reprodukce fotografií jsou velmi malé.

Baatz se ale s daným formátem vypořádává důstojně. Věnuje se jak technickému vývoji fotografie, který je pro fotografii zásadní, tak i typickým rysům jednotlivých období a jejich předním představitelům. Pozitivní je, že nesklouzává příliš často k pouhému vyjmenovávání jmen, ale u většiny fotografů krátce ale výstižně popisuje jejich přínos a tvorbu. Většina z těchto hlavních postav dějin fotografie je představena obvykle jednou fotografií ze své tvorby a portrétní fotkou.

Český překlad a redakční práce mohla být určitě důslednější. V knize je hodně překlepů ve jménech a především překlady popisků k fotografiím a citátů v rámečcích jsou mnohdy na hranici srozumitelnosti a smysluplnosti. Knížka ale domnívám se potěší amatérské příznivce (asi ne už odborníky) dějin fotografie. Nicméně i navzdory loňskému vydání Dějin fotografie čeští čtenáři stále čekají na překlad opravdu reprezentativních a současných světových dějin fotografie, jakými jsou např. A World History of Photography od Naomi Rosenblum nebo Photography: A Cultural History Mary Warner Marien tak, jak se v roce 2007 dočkali filmoví fanoušci ve vydání Dějin filmu od dvojice K. Thompsonové a D. Bordwella.

Obálka knihy Willfried Baatz: Fotografie

Novější publikace věnující se světové fotografii, které jsou dostupné v knihovnách:

  • Dějiny fotografie / Petr Tausk, 1980
  • Dejiny fotografie / Ľudovít Hlaváč, 1987
  • Příběh fotografie / Daniela Mrázková, 1986
  • Slavné fotografie: historie skrytá za obrazy 1827-1926 / Hans-Michael Koetzle, 2003
  • Slavné fotografie: historie skrytá za obrazy 1928-1991 / Hans-Michael Koetzle, 2003
  • Fotografie / Willfried Baatz, 2004
  • Dějiny fotografie: od roku 1839 do současnosti, 2010

23. června 2011
Jan Tichý | provozovatel stránek Fotodepo.cz