Rinko Kawauchi: Poetika japonské každodennosti | Fotodepo.cz

Rinko Kawauchi: Poetika japonské každodennostiRinko Kawauchi je současná japonská fotografka. Její fotografie převážně čtvercového formátu se vyznačují prostotou, jemnou barevností a světelností a tematickou šíří od všedních či drobných předmětů po životní okamžiky zrození a smrti. Zjednodušeně řečeno vše, co na japonském či východoasijském umění přitahuje.

První fotografií, kterou jsem od Kawauchi viděl a jež mne okamžitě unesla, zachycuje do kruhu uskupené mraky na nebi a v dolní části snímku ořezané vrcholy domů. Prostota i přesah za tento všednodenní okamžik i celková světlá barevnost je pro část její tvorby charakteristická. Toto ticho a vyprázdnění, které je přítomné nejen v obsahu ale také na rovině kompozice, je přítomno i v motivech, které se by se zdály klidu protikladné: narození dítěte, porod štěněte apod. Drama, napětí je nahlíženo z odstupu, v širším, harmonickém kontextu. Kawauchi tvorba se zdá vyrůstat z klasických japonských estetických kategorií jako yugen, kdy nahlížíme tajemnost a hloubku života často skrze jemné náznaky, a wabi-sabi, podle níž skutečnost ale i krása je nejlépe vystihována v nedokonalosti, pomíjejícnosti a neúplnosti. I když světle laděné snímky převažují, nezastupitelnou úlohu mají rovněž fotografie temných vod, teprve tak je zachycena skutečnost ve své protikladné celistvosti.

Rinko Kawauchi: ze série Utatane

Bez názvu, ze série Utatane (2001)

Rinko Kawauchi: ze série Aila

Bez názvu, ze série Aila (2004)

V jednom rozhovoru, který je stejně jako její tvorba prostý ale přesto inspirativní a silný, popisuje svůj způsob práce a říká, že při focení se snaží na nic nemyslet. Samotné focení je teprve první krokem při samotné tvorbě. Poté fotografie řadí do sérií, při nichž se vytváří další významy a smysl celku a z kterých vznikají knižní publikace. V Japonsku jsou knižní publikace mnohem častější formou prezentace fotografů než foto výstavy. Knižní formát v případě Kawauchi souzní i s intimitou její tvorby. Do této doby vzniklo několik knižních souborů. Mezi nejznámější patří „Aila“ věnována zrození a smrti, „Cui Cui“ fotografie rodinných vztahů, „the eyes, the ears,“ o věcech, které vnímáme pěti smysly.

Fotografie Kawauchi lze na internetu nalézt na stránkách Galerie Priska Pasquer, která ji uspořádala výstavu. Tuto galerii v Kolíně nad Rýnem vede Ferdinand Brüggemann, mimo jiné správce výborného blogu o japonské fotografii. Nebo na stránkách japonského vydavatelství Foil vydávajícího knihy Kawauchi.

Rinko Kawauchi: ze série Cui Cui

Bez názvu, ze série Cui Cui (2005)

Rinko Kawauchi: ze série the eyes, the ears,

Bez názvu, ze série the eyes, the ears, (2005)

21. ledna 2010
Jan Tichý | provozovatel stránek Fotodepo.cz