Seiichi Furuya fotí Christine Gössler | Fotodepo.cz

Seiichi Furuya fotí Christine GösslerZnačná část fotografií japonského fotografa žijícího v Rakousko Seiichi Furuya je věnována jeho ženě Christine Gösslerové, kterou fotografoval od jejich setkání v polovině 70. let.

Minulý týden jsem narazil v jednom ze starších čísel Fotografu na článek a několik fotografií japonského fotografa Seiichi Furuya. Furuya po studiích architektury a fotografie v Japonsku vyrazil přes Sibiř do Evropy. V Rakousku se seznámil s Christine Gösslerovou. V té době ji začíná fotografovat a na snímcích je vidět mladá, zářící a jemná žena či spíše ještě dívka. Furuya kromě intimních obrazů, ne ovšem v tělesném smyslu, fotografuje i venkovní realitu počátku osmdesátých let. Přitahuje jej rozdělená Evropa, pojem hranic.

V čtenářské recenzi na Amazonu jedné z Furuyových knih vyjadřuje čtenář zklamání nad jeho snímky, které mu připadají jako obyčejné rodinné fotoalbum. Určitá neokázalost Furuyových obrazů může svádět k podobným odsudkům, ale k zcela neoprávněným. Tato neokázalost podtrhuje to, oč ve Furuyových fotografiích jde: intimitu, bezprostřednost. Tyto "vady" jsou tedy spíše předností jeho díla.

Na pozdějších snímcích, především z poloviny 80. let vidíme na fotografiích téměř jinou ženu. I když rysy v obličeji napovídají, že se jedná o tutéž osobu, původní jiskra a jas očí se vytratil. Rozdíly mezi těmito dvěma fotografiemi dávají i bez znalosti životních osudů Christine znát o dramatu či těžkých zkouškách, kterými musela projít. Podle informací z webu trpěla schizofrenií.

Působivost těch několika fotografií otištěných ve Fotografu mne neopouštěla několik následujících dnů. Osudový protiklad radosti raných let jejich známosti s pozdějšími portréty, ještě podtržený stále stejně jemnou estetikou Furuyova vidění se mne držel jako klíště. Poněkud morbidním zjištěním pro mne po několika dnech bylo, že poté co Christine spáchala sebevraždu skokem z devátého patra, Furuya z výšky vyfotografoval její bezvládné tělo.

Poznámka: Nejvíc portrétů Christine jsem našel na jednom blogu a stránkách s prodejem japonských knih.

Seiichi Furuya: Izu

Izu (1978)

Bohužel jsem na webu nenalezl fotografii, kterou jsem viděl ve Fotografu. Nicméně tato je ze stejného ranného období.

Seiichi Furuya

Benátky (1985)

15. března 2010
Jan Tichý | provozovatel stránek Fotodepo.cz