Andreas Feininger: That's Photography | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

Andreas Feininger: That's PhotographyRetrospektivní výběr z tvorby Andrease Feiningera pod názvem That´s Photography sestavil Thomas Buchsteiner, spoluautor stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Hatje Cantz v roce 2004.

Tvorbě Andrease Feiningera dominuje dvojice stěžejních témat: zobrazování velkoměstské krajiny a náměty převzaté z přírody. Architektura a život města, jež si zvolil pro život, New Yorku, pro něho byly po celá dlouhá léta trvalým zdrojem okouzlení. Panorama Manhattanu, mrakodrapy, mosty a trati nadúrovňové dráhy se v atmosférou nabitých obrazech tvořících svorník jeho díla opakují s železnou pravidelností. Se stejným nadšením ovšem tvořil i své přírodní studie. Jeho detailně prokreslené obrazy hmyzu, květin, ulit, dřeva a minerálů propůjčují tvarům vyskytujícím se v přírodě, jež nás obklopuje, vlastnosti sochařských výtvorů. Díky strohé kompozici jeho fotografií v nich tento mikrokosmos nabývá monumentálních proporcí.

V souvislosti s uvedením výstavy v České republice je nutno připomenout také Feiningerovu pedagogickou a publikační činnost. Za svůj život napsal na čtyři desítky učebnic fotografování, z nichž byly u nás vydány Lidé před aparátem: Učebnice moderního portrétování (1938), Vysoká škola fotografie (1968) a Škola moderní fotografie (1971). Především dvě poslední publikace byly jedny z mála u nás vydaných zahraničních knih o fotografování a bez nadsázky tedy můžeme napsat, že na Feiningerových učebnicích vyrůstala po několik generací velká část zdejších fotografů. Pro české prostředí může být také zajímavé sledovat, jak se zdejší autoři vyrovnávali podobně jako Andreas Feininger s nástupem moderní fotografie, vlivy Man Raye, Bauhausu nebo později s fotografiemi z výstavy Lidská rodina. České uvedení výstavy proto provází dataprezentace propojující Feiningerovy práce se zdejším kontextem.

Dům U Kamenného zvonu
út – ne 10.00 – 20.00

Zdroj: www.andreasfeininger.cz
Vložil: Jan Tichý

Od24. června 2011
Do23. října 2011
GalerieGalerie hlavního města Prahy
AdresaStaroměstské náměstí 605/13
Praha 1
OtevřenoPo / zavřeno
Út - ne / 10 - 18 hod
Andreas Feininger: That's Photography