COEXIST? | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

COEXIST?Fotografická výstava „COEXIST?“ přinese do Galerie 1 pohled Vojtěcha Vlka na diverzitu lidské bytosti v současném světě.

Autor si vybírá především témata, která otevírají otázku lidské identity a zakotvení člověka v chaosu současné společnosti. Jak napovídají některé z předcházejících fotografických cyklů, Vojtěch Vlk zkoumá lidskou bytost do hloubky a záměrně vybírá pro svou tvorbu místa, která jsou duchovně živá. Bádání začíná u sebe samého, následně expanduje za hranice Evropy.

Téma Identity a lidského soužití inicioval již vroce 1998 sérií autoportrétů, vytvořených během studijního pobytuna Bezalel Academy v Jeruzalémě. V rámci projektu se soustředil na otázku, kolik tváří může navenek projevit jediný člověk a jak málo stačí k docílení manipulace cizího mínění. Na otázku vnitřního života a jeho projevu zas jiným způsobem nazírá v souboru „Misionáři v Praze“, který zachycuje portréty zahraničních představitelů různých náboženství v pražském prostředí. Během portrétování ozařoval fotograf své modely světlem ve tvaru symbolu jejich víry.

Své téma rozpracovává i v sérii nazvané „Na březích řeky Gangy“. Zde se jedná o velkoformátové portréty tzv. Svatých mužů – Sádhuáů v Indickém Váranasí. Prozatím poslední cestu za tématem religiozity podnikl Vojtěch Vlk do Španělska, kde se zaměřil na tradice procesí křesťanských bratrstev během Svatého týdne (Semana Santa) o Velikonocích.

Tvář, identita a duchovní život člověka je hlavní linií výstavy s názvem COEXIST?. Samotný název napovídá, že série portrétů Vojtěcha Vlka představuje neustále se rozvíjející mozaiku lidského bytí, kdy tvář odráží hru vnitřního života. Přiblížením rozmanitosti se autor pokouší narušovat zažité xenofobní stereotypy a zjednodušený pohled na věc.

MgA. Marie Vítková, kurátorka výstavy

Zdroj: galerie1.cz/coexist-leden-2016/
Vložil: Jan Tichý

Od8. ledna 2016
Do31. ledna 2016
GalerieGalerie 1
AdresaŠtěpánská 47
Praha 1
OtevřenoPondělí / zavřeno
Úterý - pátek / 10 - 12 a 13 - 18 hod
Sobota / 10 - 13 hod
COEXIST?