Frontiers of Solitude / Na pomezí samoty | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

Frontiers of Solitude / Na pomezí samotyVystavující umělci: Finnur Arnar Arnarson, Karlotta Blöndal, Gunhild Enger, Þórunn Eymundardóttir, Monika Fryčová, Tommy Høvik, Elvar Már Kjartansson, Alena Kotzmannová, Iselin Lindstad Hauge, Julia Martin, Vladimír Merta, Pavel Mrkus, Greg Pope, Kristín Rúnarsdóttir, Vladimír Turner, Robert Vlasák, Diana Winklerová, Martin Zet

Připravovaná únorová výstava představí díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska za účelem pozorování vlivu energetického průmyslu na životní prostředí. Výstava je součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, který zkoumá provázanost post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou. K výstavě vyjde obsáhlý česko-anglický katalog.

Na výstavu 5. 2. 2016 tematicky naváže mezinárodní symposium Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, připravené ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Zaměří se zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.

Jak v lidských, spíš než statistických systémech zachytit, porozumět, vyjádřit viditelné i nezřetelné symptomy proměn, kterými krajina prochází, včetně těch místních i těch globálních? Nabízí současné umění orientaci v těchto pohyblivých a nejistých územích? Naznačují četné umělecké a mezioborové projekty, festivaly a setkání k problematice antropocénu možné cesty?

Pozvaní účastníci symposia: Guy van Belle, Václav Bělohradský, Dustin Breiting, Peter Cusack, Lloyd Dunn, Petr Gibas, Andras Heszky (Translocal Institute), Stanislav Komárek, Alena Kotzmannová, Andri Snær Magnason, Julia Martin, Pavel Mrkus, Ivo Přikryl, Ivar Smedstad, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, The Laboratory of Insurrectionary Imagination, Liam Young.

Hlavní kurátorka projektu: Dagmar Šubrtová (Galerie Školská 28), spolukurátoři: Julia Martin (Centrum pro výtvarné umění Skaftfell) a Ivar Smedstad (Atelier Nord), autor koncepce projektu: Miloš Vojtěchovský (Galerie Školská 28)

Více informací o projektu na http://frontiers-of-solitude.org/

Zdroj: www.fotografgallery.cz/vystavy/2016/01/frontiers-of-solitude-na-pomezi-samoty/
Vložil: Jan Tichý - profesionální portrétní fotograf

Od5. února 2016
Do4. března 2016
GalerieFotograf gallery
AdresaŠkolská 28
Praha 1
OtevřenoÚterý - pátek / 12 - 18 hod
Sobota - pondělí / zavřeno
  Frontiers of Solitude / Na pomezí samoty