Hynek Glos: Mezičas prostoru | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

Hynek Glos: Mezičas prostoruHynek Glos (1973) je dvacátým držitelem Grantu Prahy – ročního tvůrčího stipendia udělovaného každoročně pražským primátorem v rámci soutěže Czech Press Photo na zachycování proměn hlavního města.

Prestižní ocenění získané na základě fotodokumentace kdysi významného areálu továrny na letecké motory Walter v pražských Jinonicích, dnes určeného k likvidaci, nebylo náhodné. Glos patří ke generaci zvídavých a přemýšlivých českých fotožurnalistů, kteří nepracují pouze na zakázku, ale sami hledají zajímavá aktuální témata oslovující nejširší veřejnost. Tak tomu bylo v případě jeho city drásající obrazové série Děti Agent Orange věnované už třetí generaci vietnamské populace krutě postižené ničivou chemickou látkou použitou během války ve Vietnamu Američany, stejně jako v případě jeho fotoprojektu Limity zabývajícího se politicky citlivým tématem omezení těžby uhlí na severu Čech. Tyto a další jeho práce po zásluze ocenily mezinárodní poroty soutěže Czech Press Photo. Navíc je Hynek Glos fotografem, jehož dílo se vyznačuje vysoce působivou obrazovou kvalitou. To prokázal i ve svém grantovém projektu, v němž kromě zanikající továrny Walter dokumentoval i další pražské brownfieldy, průmyslové areály, které v nových podmínkách přestaly sloužit své původní funkci a čeká je zánik či radikální změna vzhledu. Cena Glosova grantového projektu je nejen dokumentační se značným významem pro historii, ale je i svého druhu mementem. Varovným upozorněním vybízejícím k přemýšlení o tom, že architektonicky cenné staré průmyslové objekty možná ničíme či měníme zbytečně, místo abychom jejich krásy využili a hledali pro ně novou funkci.
D. M.

Hynek Glos se profesionálně věnuje fotografii od svých 21 let. Byl fotografem deníků MF Dnes a Lidové noviny, od r. 2009 pracuje jako volný fotograf. Spolupracuje zejména s časopisy Euro, Strategie a Profit, dlouhodobě fotografuje také pro pražské Dejvické divadlo. Výstava Hynka Glose Mezičas prostoru je součástí výstavy 21.ročníku CZECH PRESS PHOTO 2015 konané na Staroměstské radnici v Praze.

Zdroj: www.nikonphotogallery.cz/event.php/view/281aae32ce4611e4966d5254009f6bad
Vložil: Jan Tichý

Od26. listopadu 2015
Do10. ledna 2016
GalerieNikon Photo Gallery
AdresaÚjezd 19
Praha 1
OtevřenoPondělí / zavřeno
Úterý - neděle / 12 – 19 hod
Hynek Glos: Mezičas prostoru