Zdeněk Pluhař: Fotografie | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

Zdeněk Pluhař: FotografieGalerie Josefa Sudka představí neznámé fotografie literáta Zdeňka Pluhaře.

Zdeněk Pluhař je známý především jako autor psychologických románů a barrandovský dramaturg, „…který vyšel vstříc požadavkům na společenský, tj. výrobní román a pokusil se napsat apoteózu pracovního nadšení, obraz morální proměny člověka-budovatele,“ (tolik o Pluhařovi slovník). Méně známé už je, že to byl člověk velice aktivní, jenž vynikal i v dalších oborech. Jako vystudovaný stavař po válce pracoval na velkých vodních stavbách, byl aktivním horolezcem, speleologem, motoristou a fotografem.

Stal se významným členem Českého klubu fotografů amatérů v Brně a věnoval se hned několika tematickým okruhům. Nevšední jsou jeho zátiší z běžných domácích předmětů; fotografoval architekturu, ocelové konstrukce ale i krajinu předválečného Slovenska a Švédska. Zvláštní pozornost Zdeněk Pluhař věnoval automobilům a jejich detailům. Jeho práce se vyznačuje přísnou kompozicí, ovlivněnou funkcionalismem a precizním technickým provedením.

Výstava se uskutečňuje díky daru dcery autora paní Heleny Tayschlové, která Pluhařovo doposud nezveřejněné dílo věnovala Uměleckoprůmyslovému museu v Praze.

Výstava potrvá do 29. ledna 2016, je přístupná vždy od středy do neděle mezi 11 a 17 hodinou.

Zdroj: www.upm.cz/index.php?language=cz&page=123&year=2015&id=274
Vložil: Jan Tichý

Od5. listopadu 2015
Do29. ledna 2016
GalerieGalerie Josefa Sudka
AdresaÚvoz 24
Praha 1
OtevřenoDuben – září
Středa – neděle / 11 — 19 hod

Říjen – březen
Středa – neděle / 11 — 17 hod
Zdeněk Pluhař: Fotografie