Zhou Junsheng: Světlo světlin | Výstava fotografií | Fotodepo.cz

Zhou Junsheng: Světlo světlinMateřský jazyk silně ovlivňuje, jak v životě uvažujeme o světě. Fotograf Zhou Junsheng se narodil v Pekingu a mluví jazykem, k jehož zápisu se používá systém ikonických znaků reprezentujících slova.

Na čínské znaky lze nahlížet i z filozofického hlediska jako na písmo, které nezapisuje jednotky jazyka, ale odkazuje přímo na věci a myšlenky. Zhou uvažuje o fotografii na základě tohoto principu. Jeho interpretace fotografie začíná dešifrováním znaků označujících v čínštině význam „fotografie“ a skrývajících v sobě podstatu samotného procesu fotografování. Na základě rozboru znaků využívaných jako reprezentantů fotografie se Zhou dostává ke komponentům slova i k jádru procesu. Znaky osvětlující význam fotografie samy o sobě popisují stín, světlo a odraz. Ne náhodou čínské znaky označující „fotografii“ také obsahují složku slunce. Slunce, které je ve většině kultur chápáno jako archetypální božský symbol, prapočátek a zdroj života, se tak i pro Zhoua stává středem zájmu.

Snahy o zachycení slunce, jehož skutečná podoba je pro lidské oko neviditelná, se objevily již v počátcích vynálezu fotografie. Heliografie ve spojení s camerou obscurou se stala nejstarší fotografickou technikou a v druhé půlce 19. století se lapači světla náruživě snažili o vědecké zachycení portrétu slunce fotografií. Zhouova instalace v Ateliéru Josefa Sudka odkazuje k těmto raným experimentům. Tak jako čínština zapisuje svými znaky ideje, tak Zhou Junsheng zachycuje světlem svoje chápání fotografie. Nevytváří nové interpretace, pouze vykládá a osvětluje to, co v jeho jazykovém systému existuje od pradávna.

Emma Pecháčková

Zdroj: www.atelierjosefasudka.cz/cz/aktualni-vystava.html
Vložil: Jan Tichý

Od16. prosince 2015
Do22. ledna 2016
GalerieAteliér Josefa Sudka
AdresaÚjezd 30
Praha 1
OtevřenoPondělí / zavřeno
Úterý - neděle / 12 -18 hod
Zhou Junsheng: Světlo světlin